„Labirintas be išeities“

„Drozofilos, Didžėjai ir Džedajai“ II
„Drozofilos, Didžėjai ir Džedajai“ I, II. Fragmentas iš video kūrinio, autorius Remigijus Treigys. 2019 m., InC (In Copyright)

2019 metų spalio 3 d. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje (Herkaus Manto g. 25, Klaipėda) trims dienoms atidaroma unikali fluxus kelionė. Gerlacho palėpėje bus eksponuojama fluxus paroda atvežta iš Vilniaus Jono Meko vizualiųjų menų centro. Sekanti fluxus dėlionė – požeminė ekspozicija, kur pristatomi Džordžo Keicono, Acefalo Miazmos, Beno Šarkos, Remigijaus Treigio, Vlado Balsio, Pauliaus Sadausko, Valdemaro Manomaičio ir Edmundo Lukmino kūriniai. Tamsiuose rūsiuose dieną galima bus aplankyti niekam nežinomas bibliotekos erdves, prietemoje apžiūrėti paslėptus meno kūrinius, paglostyti baltą rūką dėžėje ir patirti įvairius fluxus posūkius. Menininkų kūriniai iš JAV, Šveicarijos ir Lietuvos bus prieinami ekspozicijos lankytojams renginių metu tik tris kartus. Ateikite ir nepraleiskite unikalios progos paklaidžioti fluxus labirinte be išeities.

Fluxus labirinto kelionę rekomenduojama pradėti nuo Gerlacho palėpės. Čia bus pristatoma fluxus kolekcija iš Jono Meko vizualiųjų menų centro. Bibliotekos vidiniame kiemelyje ant tako bus prikalti Beno Šarkos kūriniai, o tarp požeminio rūsio stalaktitų atrakinta savaime išnykstanti paroda – „Drozofilos, Didžėjai ir Džedajai“ II.  Kaip rašė F. Kafka – melas yra pasaulio tvarkos principas. Šviesos išorėje nėra. Šviesa žmogaus viduje. „Niekas niekur neartėja“ – dabar byloja Gliukų teatro šamanas Benas Šarka.

Sekantis sustojimas fluxus labirinte – prie bibliotekos lauko durų. Aukštai medyje įkeltas čiulbantis inkilas. „Čiulbantis mobilumas“ – pasak instaliacijos autoriaus Vlado Balsio šiandien yra daugiau nei technologinis žaislas, tai gyvenimo būdo koncepcija. Daugumos žmonių „garsinė nūdiena“ tapo neatsiejama nuo išmaniųjų įrenginių skleidžiamų garsų. Tai nauja kalbos ir elgesio forma. Laikotarpis per kurį įvyko metamorfozė ir žmonės tapo „čiulbančiais paukščiais“, daugumai liko nepastebėtas. Nuolat tobulindami išmaniuosius įrenginius, žmonės keičia ir savo gyvenimo būdą, o aplinką vis labiau užpildo elektroninių programų garsais. Netikėtas skambutis viešojoje erdvėje ar išmaniojo įrenginio garsinis pranešimas mus priverčia suklusti ir suprasti iš kur tai, kas tai. Nesuklyskite, kišenių labirintuose ieškodami išmaniojo įrenginio.

Kitas fluxus kelionės posūkis planuojamas prie bibliotekos rūbinės. Čia lankytojams bus atrakintos dar vienos niekam nežinomos durys. Ten retai kas užsuka. Todėl tik renginio metu ir tik tris dienas vienai valandai lankytojai pateks į tamsų bibliotekos požemį. Fluxus labirinte lankytojas galės žvilgtelti pro siaurą langelį, kad pamatyti Valdemaro Manomaičio užfiksuotus medžių piešinius, sustoti prie dešimties Remigijaus Treigio video projekcijų „Drozofilos, Didžėjai ir Džedajai“ II, pasinerti į Pauliaus Sadausko audio kūrinių skleidžiamas bangas, išvysti niekur nerodytą Edmundo Lukmino video „Raudonas kilimas“, prisiliesti prie šešėlių ir įkvėpti rūką iš juodosios dėžės.

Fluxus ekspozicijos pabaigoje – išskirtinė galimybė susipažinti su Džordžo Keicono kūriniu „The Hoof“. Šis kūrinys suteikia galimybę kitaip pažvelgti į meną. „Gyvenimas per trumpas – menas per amžinas“, – teigia Džordžas Keiconas atvykęs tiesiai iš Niujorko. Šiais sparčiai kintančiais laikais tik menas mums gali atverti naujas duris ir išlaisvinti nuo kartais per sunkios realybės, bylojančios apie negrįžtamo grožio tolstantį aidą.

„Niekas nenueis tavo kelio už tave“ – teigia fluxus labirinto kelionės idėjos sumanytojas ir ekspozicijos architektas, šveicarų menininkas Acefalas Miazma. Jis neslepia susijaudinimo, kad absoliučiai visos Klaipėdos parodų ekspozicinės erdvės nublanko prieš unikalią bibliotekos požemio erdvę. Ekspozicijos architektas pasakoja, kad specialus fluxus labirinto kelias sukurtas atsižvelgus į itin sudėtingą ir painų bibliotekos architektūrinį erdvių išplanavimą. Acefalas Miazma atvirauja, kad įrenginėjant ekspoziciją buvo net atvejis, kuomet jis ir pats pasiklydo vienoje bibliotekos požeminėje dalyje. Anuomet, durų raktas užstrigo spynoje ir šveicaras buvo pakliuvęs nelaisvėn net keletai valandų. Menininkui teko išmušti bibliotekos langą ir tokiu radikaliu būdu išsilaisvinti iš požemio. Šį atsitikimą menininkas dabar prisimena su šypsena ir garantuoja, kad panašių nuotykių nebenutiks. Fluxus labirinte imtasi saugumo priemonių, o ekspozicijos architektūra patobulinta. Bibliotekos lankytojui laimingai išėjus iš požeminio fluxus labirinto Minotauras jo lauks pas jį namuose. Tiesiau arčiau, aplink greičiau.

Klaipėdos VII Knygų mugės programa (pdf)

Kūrėjų sąjunga

Kūrėjų sąjungos projektą „Drozofilos, Didžėjai ir Džedajai“ II iš dalies remia Klaipėdos miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.

Projekto partneris – Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka.

LKT logotipasKlaipėdos miesto savivaldybės logotipasLogo