Susitikimas. „Dangė Dubline, o Džoisas Dangėje“

Džeimso Džoiso šešėlisDžeimsas Džoisas (James Joyce), Airių rašytojas ir poetas, literatūros klasikas, laikomas vienu įtakingiausių XX a. rašytojų ir poetų, išsiskiriantis eksperimentiniu kalbos vartojimu ir padaręs didžiulę įtaką visai XX a. Europos literatūrai kartą yra pasakęs – „Klaidos yra atradimų vartai“. Ši Džoiso mintis, įkvėpė mus pažvelgti ir panagrinėti Klaipėdos kūrėjų situaciją dvejuose miestuose: Klaipėda – Dublinas. Klaipėdoje gyvena ir kuria – Remigijus Treigys, Benas Šarka. Dubline gyvena ir kuria klaipėdiečiai emigrantai – Gintaras Varnagys, Vaida Varnagienė. Ką reiškia šiems kūrėjams kultūrinė vietos tapatybė ir miesto ryšys  jų kūryboje. Klaipėdoje ar Dubline yra atradimų vartai?

2021 m. birželio 15 d. po ilgos kelionės vėl susitiko trys kūrėjai – Benas Šarka, Remigijus Treigys ir Gintaras Varnagys. Tačiau šį kartą arbatos gėrimo ceremonijos vieta buvo pasirinkta ne Klaipėdoje ir ne Dubline. Mieste, kurio pavadinimas prasideda didžiąja raide  – K, keturiese įžengėme į baltų plytų namą ir atsisėdome prie apvalaus stalo. Remigijus lėtai paėmė nuo stalo Džeimso Džoiso knygą „Ulisas“ ir atsivertęs pirmuosius puslapius pradėjo tyliai skaityti. Gintaras visiems įpylė juodos arbatos ir papasakojo, kad nesenai žiūrėjo juodai baltą filmą apie Ulisą (1967 m.). Filmas buvo toks senas ir nespalvotas, kad jei jį žiūrėtų daltonikas, tai turbūt pradėtų matyti spalvas. Po kiek laiko tarp kūrėjų prasidėjo nauja diskusija apie laiko nebūties odisėjas Klaipėdoje ir Dubline. Benas prisipažino, kad šiandien prieš susitikimą parduotuvėje nusipirko didelį minkštą kilimą su Jėzaus atvaizdu. Norėjo nusipirkti daugiau tokių kilimų, bet parduotuvėje šis buvo paskutinis. Prie stalo kažkam kilo klausimas ar padoru būtų vaikščioti ant tokio kilimo, dulkinti jį su pagaliu arba siurbti dulkes? Tačiau kilimo istorija staiga nutrūko. Remigijaus veidas persimainė. Jis  išsigando, kad negali prisiminti ar išeidamas užrakino savo namų duris. Neprisiminė. Remigijų apėmė nebylus nerimas. Tuomet Benas paėmė Džeimso Džoiso knygą iš Remigijaus rankų ir atsivertęs 388 puslapį pradėjo garsiai skaityti ištrauką: „…šioj ašarų pakalnėje Dievas regi ne taip…“ (cituojamas tekstas nepilnas).

Mieste K, mėnuliui dar nepatekėjus prasidėjo Kūrėjų sąjungos fotografijų projektas – „Dangė Dubline, o Džoisas Dangėje“.

Projekto remėjai: Klaipėdos miesto savivaldybė ir Klaipėdos apskrities viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka.