Smiltynėje – 5-oji „KultJūros“ paroda. Morta Narkauskaitė „Susiliejimai“

F5_0Nuo liepos 24 d., šeštadienio, Smiltynėje (Klaipėda) atidaryta  Mortos Narkauskaitės fotografijos paroda „Susiliejimai“. Tai – 5-oji fotografijos parodų ciklo „KultJūra“ paroda. Jaunų menininkų fotografijos parodos (kuratorė – Simona Agota Martinkus) bus pristatomos iki pat rudens. M. Narkauskaitės kūrinius Smiltynėje apžiūrėti galima iki rugpjūčio 6 d. Projektą organizuoja asociacija „Kūrėjų sąjunga“, finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė, pagrindinis partneris – UAB „Smiltynės perkėla“.

Narkauskaitė Smiltynėje pateikia devynis kūrinius, kuriuose gyvenimą dokumentuojantys kadrai persipina su dinamišku žmogaus kūno figuratyvu, jo apimtimis ir subtilia kūno kalbos taktilika. Fotografijų serija atlikta dvigubos ekspozicijos principu. Tai – iš dalies persiklojantis vieno vaizdo kadras ant kito arba visiškas kelių kadrų užsidengimas.

Morta Narkauskaitė – tarp amžinumo ir vieno mirksnio

Autorė šių kūrinių serijai, kaip kuriamo vaizdo pagrindą pasirinko fotojuostelių pirmuosius kadrus. Juose realistinio vaizdo nėra, tik užfiksuotas šviesos perteklius. Tokiu būdu M. Narkauskaitės fotografijose atsiradę blyškūs ruožai tampa tarsi naratyvu, žyminčiu jūros horizonto liniją. Tai – žingsnis į tą pirmą gylį jūros vandenin. Kaip ir šviesos pliūpsnyje paskendę pirmieji juostų kadrai, kurie fotografui yra tarsi pasinėrimas į vaizdų jūras, jų dugnų tyrinėjimas ir naujų pasaulių atradimas.

Autorė, išryškindama žmogaus ir jūros tyrąją priklausomybę, akcentuodama jų susiliejimo momentą, šviesos dėmes perdengia žmogaus kūno kompozicijomis. Jos kūrybinių tyrinėjimų centre – žmogus – po vandeniu, vandenyje ir virš vandens. Kartais – dinamiškame, impulsyviame judesyje, o kartais – labai lėtas ar pabrėžtinai išraiškingas. Autorė kviečia įsigilinti į kiekvieną kūrinį. Stebėti ne tik kūnų formas, laikysenas, judesius, bet atkreipti dėmesį ir į trapiausias detales – odos paviršius, jo sąlyčius su vandeniu ir iš to susiformuojantį vizualų jaudulį. Galbūt šis jausmas nuves į dar neištyrinėtas jūras?

 Apie autorę

 Narkauskaitė gimė 2001 m. Elektrėnuose. Šiuo metu studijuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Kūryba ją lydi nuo vaikystės. Jaunosios menininkės kūrybinė raiška prasidėjo nuo performansų. 2018 m. Užupyje ji pristatė pirmąjį savo performansą ,,Mermaids“ (kartu su Kotryna Žilinskaite). 2019 m. vaidino teatro festivalio „Sirenos“ spektaklyje „Sukūrimas (Paveikslai Dorianui)“ (kartu su „Gob Squad“). Tais pačiais metais meno mugėje „ArtVilnius“ atliko vaidmenį Alexandre’o Bavard’o (Prancūzija) performanse „Neo Archeologia“. Vaidino šokio ir muzikos performanse „Wudang Tao“ (kartu su grupe „ARTdyklė“). 2020 m. festivalyje „Sajadės“ (kartu su Justina Šimkonyte) pristatė performansą „Ryšėjimas“. 2018 m. pradėjo intensyviau fotografuoti. Pristatė fotografijų serijas: „Sukūrimas“ (2019), „Vienatvė“ (2020), „Atsisveikinimo etiudas“ (2019), „Buvime“ (2019), „Ryšėjimas“ (2020). Šiuo metu gyvena ir kuria Vilniuje.

Interviu su parodos autore Morta Narkauskaite galima pažiūrėti soc. tinkle facebook – Menofestacijos

Morta Narkauskaitė „Tarp amžinumo ir vieno mirksnio“Morta Narkauskaitė „Tarp amžinumo ir vieno mirksnio“3 M.N.

Mortos Narkauskaitės fotografijos iš parodos „Susiliejimai“. 2021 m., Klaipėda, Smiltynė.

Daugiau informacijos:

Pagrindinis partneris – AB „Smiltynės perkėla“

Rėmėjai – Klaipėdos miesto savivaldybė, UAB „Nidos stiegė“ ir Raimondas Rumšas

Parodų kuratorė Simona Agota Martinkus

Projekto vadovė Danguolė Ruškienė

5-oji „KultJūra“ paroda veiks 2021 m. liepos 24 d. – rugpjūčio 5 d.

Smiltynė (Klaipėda)